Opublikowano:

Akcesoria i ubranka do Chrztu

Niezbędnym, bardzo ważnym elementem Chrztu Świętego jest Świeca oraz Szatka.

Podczas Chrztu Świętego Chrzestny odpala świecę od świecy przy ołtarzu, natomiast Chrzestna ociera Szatką główkę maleństwa po tym, jak kapłan poleje ją wodą święconą.

W moim regionie według tradycji Świecę kupuje chrzestny, Szatkę zaś chrzestna. Często jednak bywa tak, że aby zaoszczędzić Chrzestnym kłopotów same kupujemy te dodatki, tym bardziej, że zazwyczaj można je kupić razem z ubrankiem.

Nie mniej ważnym elementem jest ubranko do Chrztu. Jak każda mama na pewno chcesz, aby Twoje maleństwo wyglądało przepięknie w tak ważnym dniu. Wiemy, że będziemy Ten Dzień wspominać przez wiele lat, chcemy, aby wspomnienia z tej pierwszej, ważnej uroczystości były idealne. Dlatego wybór ubranka nie może być przypadkowy. A wybór jest ogromny. Dla dziewczynek piękne sukieneczki, w różnych krojach i kolorach, dla chłopców komplety, obowiązkowo z koszulą i muszką. Pamiętajmy jednak o tym, że maluszek ma nie tylko pięknie wyglądać, ale musi się przede wszystkim czuć komfortowo. W niewygodnym, nieoddychającym ubranku dzieciątko będzie niespokojne, płaczliwe a przecież nie o to chodzi.

Często producenci ubranek wizytowych czy do chrztu zapominają o tym, że dziecku musi być wygodnie, jego delikatna skóra nie jest jeszcze w pełni „sprawna” więc od sztucznych, poliestrowych materiałów często pojawiają się potówki. Takie ubranko musimy szybko zdjąć i zapewne nigdy więcej go nie założymy. Wybierajmy więc krój, który nie będzie uciskał w brzuszek, ograniczał ruchów rączek. Często długi rękaw w sukieneczce uszyty jest z tkaniny, która nie pracuje, nie dopasowuje się podczas ruchów, lepiej w takiej sytuacji wybrać krótki rękawek i dodatkowo nałożyć sweterek.

Dziś odchodzimy już od poliestrowych sukienek w kształcie bezy, z obowiązkowymi falbanami i kokardami. Garniturek, do tego błyszczący, nałożony na małego chłopca zawsze wydawał mi się zjawiskiem co najmniej dziwnym. Ani to ładne, ani wygodne. Według mnie dziecko powinno wyglądać jak dziecko a nie jak mały dorosły. Na szczęście te czasy już mijają, wracamy do naturalności. Hurra! Coraz częściej odpowiedzialnie i rozważnie wybieramy ubranka uszyte z tkanin bawełnianych, szczególnie dla noworodków. Tym bardziej, że coraz więcej jest wśród dzieci alergików z problemami skórnymi. W takiej sytuacji nie może być nawet mowy o ubranku inne niż bawełniane. Super, jeśli uda nam się znaleźć ubranko, które wykonane jest z tkanin z certyfikatem oeko-tex.

Certyfikat oeko-tex mówi nam, że dany produkt tekstylny został przebadany pod kątem 100 najbardziej istotnych dla zdrowia kryteriów. Znak oeko-tex umieszczony na tkaninie oznacza, że jest ona bezpieczna, nieszkodliwa i delikatna dla skóry. Jest to szczególnie istotne w produktach dla dzieci ponieważ eliminuje ryzyko alergii.

Fajnie jeśli ubranko jest na tyle praktyczne, że będziemy je mogli jeszcze założyć na jakąś inną okazję, np. uroczysty obiad czy jakieś święto. Nie oszukujmy się, te na prawdę dobrze wykonane ubranka, z dobrych tkanin nie mogą być i nie są tanie. Szkoda je nakładać tylko raz.

Są osoby, które po Chrzcie sprzedają ubranko, ale dla mnie to troszkę jak sprzedawanie wspomnień. Każdy z Nas lubi oglądać zdjęcia i inne pamiątk. Pomyślcie, co poczujecie kiedy za 30-40 lat otworzycie pudełko z ubrankiem, Świecą, Szatką i wróci wspomnienie Małej Kruszynki…

Zapraszam za tydzień 🙂