Opublikowano:

Chrzest Święty

Chrzest Święty to zazwyczaj pierwsze, ważne wydarzenie w życiu naszego Maleństwa, oczywiście zaraz po jego narodzinach :). Decydujemy się na tą uroczystość z powodów religijnych oraz ze względu na naszą tradycję. Takie chwile chcemy wspominać jak najmilej, chcemy, aby wszystko było piękne, dopięte na ostatni guzik.

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór daty Chrztu. Jeśli dzidziuś rodzi się w miesiącach zimowych, wtedy często decydujemy się na przełożenie Chrztu o kilka miesięcy, co w czasach, kiedy byłam chrzczona ja, było nie do pomyślenia (a w cale nie było to tak dawno temu :)). Wtedy obowiązkowo ten pierwszy Sakrament Święty był udzielany w pierwszym miesiącu życia. Jeśli maleństwo było słabe, to nawet zaraz po urodzeniu.

Aby zarezerwować datę, musimy udać się do parafii, do której należymy ze względu na adres zamieszkania aby ustalić szczegóły Chrztu z księdzem. Zazwyczaj wymagane są krótkie spotkania dla rodziców na których usłyszymy o tym, czym jest Sakrament Chrztu, jakie są zasady obrządku w danej parafii. Musimy też znać nazwiska osób, które będą rodzicami chrzestnym naszej pociechy.

A kto może być rodzicem chrzestnym? Zazwyczaj wybieramy swoje rodzeństwo, ale wybór może paść również na dalszą rodzinę czy znajomych. Jedno jest pewne, z  całą pewnością ta decyzja nie może zapaść pochopnie. Musimy  pamiętać o tym, że z przyszłymi rodzicami chrzestnymi naszego maleństwa wiążemy się na długie lata, dlatego ważne jest, aby nasze relacje były dobre.

Nie raz słyszałam od znajomych mam pytanie, czy rodzicami chrzestnymi mogą być osoby tej samej płci, np. dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. No więc w mojej parafii może tak być. Ważniejsze aby przyszli chrzestni byli katolikami, mają być dla nas wsparciem w wychowaniu dziecka w wierze. Dlatego zazwyczaj wymagane są od przyszłych chrzestnych zaświadczenia z ich parafii o  tym, że są czynnymi katolikami.

Zazwyczaj wnoszona jest opłata. W niektórych parafiach „co łaska”, czasem jest to wyznaczona kwota.

Pamiętajmy o tym, że każda parafia ma swoje zasady i dla pewności powinniśmy  zasięgnąć informacji u źródła:) Dziś dużo parafii, szczególnie w dużych miastach, ma strony internetowe, co znacznie ułatwia kontakt.

Następną decyzją, jaką musimy podjąć to miejsce, gdzie zorganizujemy uroczystość. Czy zaprosimy gości do domu czy do restauracji, a może zamówić jedzenie z restauracji do domu? Czy będzie to tylko obiad dla chrzestnych czy zaprosimy kilka osób więcej.

O tym wszystkim i jeszcze więcej w następnym poście.

Do następnego czytania 🙂