Opublikowano:

Przebieg ceremonii Chrztu Świętego

Jeśli mamy już wybraną najpiękniejszą na świecie sukieneczkę do chrztu dla naszej córeczki lub najbardziej elegancki komplecik dla chłopca, warto skupić się bardziej na samym Sakramencie. Dlatego Postanowiłam wrócić do tego tematu, jest On przecież najważniejszą częścią Naszej Uroczystości.  A jest jeszcze mnóstwo wątków z tym związanych, które tylko poruszyłam we wcześniejszych wpisach.

Mimo dużego zachwiania Naszego zaufania do instytucji Kościoła, do jego Hierarchów w ostatnich kilku latach, nadal bardzo często decydujemy się na chrzczenie naszych dzieci. Ten sakrament, obok sakramentu Ślubu, jest najbardziej powszechnym obrzędem w Kościele Katolickim i obejmuje ponad 90% wszystkich narodzonych dzieci.

Najczęściej chrzcimy nowo narodzone dzieci, kilkutygodniowe, kilkumiesięczne, zazwyczaj do około 1,5 – 2 lat. Odsetek dzieci kilkuletnich czy osób dorosłych to corocznie ok. 1% wśród wszystkich ochrzczonych w danym roku, czyli niewiele.

Zacznijmy od tego, co to jest Chrzest Święty i co daje ochrzczonemu

„Chrzest w chrześcijaństwie to obrzęd oczyszczenia z grzechów, nawrócenia, sprawowany na polecenie założyciela Kościoła Jezusa Chrystusa.” Aby Chrzest był właściwie, zgodnie z naukami Chrystusa przeprowadzony, ma zawierać: wysłuchanie słowa Pisma Świętego dotyczącego Chrztu, przyzywanie ducha Świętego, wyrzeczenie się zła, wyznanie wiary  Chrystusa oraz musi zawierać wykorzystanie wody.

Chrzest Święty jest podstawą życia zgodnego z Chrześcijaństwem. Chrzest otwiera nam drogę do innych sakramentów, daje nam życie w Duchu, czyni z nas Członków Kościoła Chrystusa.

Samo uczestniczenie osoby już ochrzczonej w Chrzcie jest przypomnieniem jej sakramentu, odnowieniem w wierze. Wszystkie jego elementy  mają ogromną wartość symboliczną, ich znajomość krok po kroku niewątpliwie pomoże w pełnym uczestnictwie oraz przeżywaniu tego Sakramentu przez rodziców chrzczonego dziecka. Dodatkowo może sprawić, że nie będziemy czuć się zagubieni w nieznanej nam sytuacji.

Jak wygląda Chrzest w Kosciele katolickim?

  • Na początku mszy kapłan pyta rodziców o to, jakie imię/imiona wybrali dla dziecka. Najlepiej, jeśli, jak już pisałam w poprzednim poście, uzgodnimy imię wcześniej na spotkaniu przed Chrztem. Może się bowiem zdarzyć, że kapłan odmówi nadania imienia niezgodnego z religią katolicką, mającego złe, niegodne znaczenie.
  • Następnie kapłan pyta rodziców: o co proszą dla swojego dziecka?

A rodzice odpowiadają: o Chrzest.

  • Kapłan:

– Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania,               miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

  • Rodzice:

– jesteśmy świadomi.

  • Następne pytanie dotyczy rodziców chrzestnych. Kapłan pyta ich:

– Czy wy, rodzice chrzestni jesteście gotowi pomagać rodzicom w wypełnianiu ich obowiązków?

  • Rodzice chrzestni odpowiadają:

– jesteśmy gotowi.

Kapłan rysuje na czole dziecka znak krzyża, po nim powtarzają rytuał rodzice oraz chrzestni.

Następnie odbywa się msza święta.

Po kazaniu nadchodzi moment samego Chrztu. Na ten moment powinnyśmy przygotować Szatkę oraz Świecę do Chrztu.

  • Kapłan zadaje pytania rodzicom oraz chrzestnym, na które dpowiadamy twierdząco.
  • Następnie rysuje znak krzyża na czole, matka chrzestna ociera szatką czoło a Ojciec chrzestny zapala świecę od paschału.

Kto powinien trzymać dziecko w trakcie Sakramentu?

Wszystko jedno, zazwyczaj mama. Wybieramy po prostu osobę, u której maleństwo, pięknie ubrane w sukieneczkę do chrztu, będzie najbardziej spokojne. Ubierając nasze dzieciątko, pamiętajmy o tym, aby  sukieneczka wizytowa była uszyta z miękkiego materiału. Nawet w lecie weźmy ze sobą sweterek, koniecznie bawełniany, który nie sprawi, że dzieciaczek będzie  się pocił czy drapał. Bo nawet w ciepły, letni dzień w Kościele bywa chłodno. Na zimniejszy dzień nie zapomnijmy o bucikach i rajstopkach. Uszka warto osłonić czapeczką dopasowaną do pory roku.  Na letnie uroczystości i okazje fajne są czapeczki robione na szydełku, na chłodniejsze dni wybieżmy coś cieplejszego.

Pamiętajmy również o naszych starszych pociechach, niech one również czują, że są w tym dniu ważne. Warto zadbać też o ich stroje wizytowe.