Opublikowano:

Przyjęcie

Mamy już wybranych rodziców chrzestnych oraz ustalony termin chrztu w kościele, czas więc na podjęcie decyzji dotyczących przyjęcia.

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: jaką kwotę chcemy/możemy przeznaczyć, ile osób chcemy zaprosić, czy nasze mieszkanie pomieści co najmniej kilkanaście osób, czy mamy czas/chęci/zdolności kulinarne, aby przygotować wszystko same? Czy możemy liczyć na pomoc?

Zacznijmy od liczenia gości, bo czasem tylko najbliższa rodzina to aż naście osób. Rodzice nasi i męża- zazwyczaj 4 osoby (u nas 5 bo nasza niuńka ma 3 dziadków:)), rodzice chrzestni 2 + małżonkowie, czasem ich dzieci. Nasze rodzeństwo z rodziną. No i my: 2. U nas wyszło 13 dorosłych osób oraz 3 dzieci. Już taką liczbę osób może wcale nie być tak łatwo pomieścić w małej kawalerce. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być zorganizowanie przyjęcia w restauracji lub wynajęcie lokalu. A może zaprosimy naszych gości na symboliczny obiad?

Najwygodniejszym, ale też najdroższym rozwiązaniem jest zaproszenie gości do restauracji, musimy się wtedy liczyć ze sporym wydatkiem, około 150 zł. za osobę. Nie musimy wtedy martwić się o to, czy starczy nam nakryć, krzeseł, czy wszyscy się zmieszczą, no i odpada sprzątanie po uroczystości.

Możemy też wynająć lokal i same zatroszczyć się o poczęstunek. To dobre rozwiązanie dla osób z małym mieszkaniem pod warunkiem, że potrafimy gotować i mamy na to czas. A może jesteśmy w tej dobrej sytuacji i możemy liczyć na pomoc naszych mam w przygotowaniu obiadu?

Jeśli mamy duże mieszkanie zazwyczaj decydujemy się na zorganizowanie przyjęcia w domu. Możemy przygotować wszystko same, musimy się jednak liczyć z tym, że całą uroczystość spędzimy w biegu między kuchnią a stołem. Może nie być czasu na to, co najważniejsze, czyli rozmowa z najbliższymi. Przekalkulujmy, czy dużo więcej wydamy zamawiając gotowy obiad, który zostanie do nas dowieziony ciepły, na ustaloną przez nas godzinę. Może warto wydać trochę więcej, ale spędzić ten ważny dzień z rodziną? Warto poszukać ofert paru firm cateringowych czy restauracji, może ktoś ze znajomych może nam coś polecić? My będziemy mogły zająć się np. ciastem czy przystawkami.

Symboliczny obiad dla rodziny czy wielkie przyjęcie? Nie ważne na co się zdecydujemy. Pamiętajmy o tym, co w tym dniu jest najważniejsze i po co to całe zamieszanie. Pamiętajmy, ze spotykamy się z powodu przyjęcia przez nasze maleństwo Pierwszego Sakramentu Świętego.